COSYNELog in


Main Meeting Program, Cosyne 2008


Thursday, 28 February

4:00pm Registration desk opens

6:00pm Welcome reception, including cocktails and buffet

7:25pm Introductory remarks, Eero Simoncelli and Matteo Carandini

7:30pm Keynote address, Models of Visual Recognition in the Ventral System, Tomaso Poggio, MIT


8:30pm Poster Session I (100 posters- click to view titles/abstracts)


Friday, 29 February

7:30am Continental breakfast

8:30am Neural Basis of Reach Preparation, Krishna V. Shenoy, Stanford University (invited)

9:15am Parietal Reach Region Cell Classes Have Complementary Planning Responses, EB Torres and RA Andersen

9:30am The Energetic Cost of Fast Spiking, AR Hasenstaub, SL Otte, EM Callaway, and TJ Sejnowski

9.45am Timing Based on Stochastic Neural and Sensory Processes, MB Ahrens and M Sahani

10:00am Refreshment break

10:30am Encoding and Processing of Primary Sensory Variables by the Rat Vibrissal/Trigeminal System, Mitra Hartmann, Northwestern University (invited)

11:15am Cortical Activity Influences the Efficacy of Geniculocortical Communication, F Briggs and WM Usrey

11:30am Entorhinal Grid Cell Responses as Basis Functions for Spatial Reinforcement Learning, NJ Gustafson and N Daw

11:45am Hippocampal Coding of Point-Free Topology, YA Dabaghian, AG Cohn and LM Frank


12:00pm Lunch break (and last chance to see Session I posters)


2:15pm Cerebellar Long Term Depression as a Supervised Learning Rule with All or Nothing Character, Mitsuo Kawato, ATR Computational Neuroscience Labs (invited)

3:00pm Value Representation Via Divisive Normalization in Parietal Cortex, K Louie, L Grattan, and PW Glimcher

3:15pm Refreshment break

3:45pm Associative Learning Signals in the Monkey Medial Temporal Lobe, Wendy A. Suzuki, New York University (invited)

4:30pm Spotlight presentations: Posters II-1, II-14, II-16, II-54, II-64, II-71


5:00pm Dinner break


7:30pm Poster Session II (100 posters- click to view titles/abstracts)


Saturday, 1 March

7:30am Continental breakfast

8:30am Traveling Waves in Cerebellar Cortex Mediated by Asymmetric Synaptic Connections Between Purkinje Cells, Michael Häusser, University College London (invited)

9:15am Analysis of Decision Making in an Insect’s Gap-Crossing Behavior Using Markov Models, AA Faisal, JE Niven, and SM Rogers

9:30am Caudate Activity in a Decision-Making Reaction Time Task, L Ding and JI Gold

9:45am Cortical Topography of Intracortical Inhibition Explains Speed of Decision Making, HR Dinse and C Wilimzig

10:00am Refreshment break

10:30am Adaptive Gain Control in the Auditory System, David McAlpine, University College London (invited)

11:15am Mechanisms for Complex Feature Selectivity in the Songbird Auditory Forebrain, CD Meliza, Z Chi, and D Margoliash

11:30am Learning Transformational Invariants from Time-Varying Natural Images, CF Cadieu and BA Olshausen

11:45am Natural Experience Drives Online Learning of Tolerant Object Representations in Visual Cortex, N Li and JJ DiCarlo


12:00pm Lunch break (and last chance to see Session II posters)


2:15pm Charting the Human Posterior Parietal Cortex, Sabine Kastner, Princeton University (invited)

3:00pm A Computational Model Relating Changes in the BOLD Signal to Neural Activity in Cortex, WG Gibson, L Farnell, and MR Bennett

3:15pm Refreshment break

3:45pm A Hierarchy of Temporal Receptive Windows in Human Cortex, David J. Heeger, New York University (invited)

4:30pm Spotlight presentations: Posters III-41, III-42, III-55, III-72, III-73, III-96


5:00pm Dinner break


7:30 Poster Session III (100 posters- click to view titles/abstracts)


Sunday, 2 March

7:30am Continental breakfast

8:30am From Neuronal Circuit Reconstructions to Principles of Brain Design, Dmitri 'Mitya' Chklovskii, Howard Hughes Medical Institute (invited)

9:15am Neuronal Ensemble Bursting in the Basal Forebrain Encodes Salience Irrespective of Valence, S-C Lin and MAL Nicolelis

9:30am The Hemo-Neural Hypothesis: A Proposed Role for Blood Flow in Neuromodulation and Information Processing, CI Moore, U Knoblich, R Cao, J Cardin, B Higashikubo, and JC Brumberg

9:45am Spatially Inhomogeneous Processing of Visual Motion by Drosophila, MB Reiser

10:00am Refreshment break

10:30am Oscillations Organize Internally Advanced Cell Assembly Sequences, György Buzsáki, Rutgers University (invited)

11:15am Quantitative Single-Neuron Modeling: Competition 2008, R Naud, T Berger, L Badel, A Roth, and W Gerstner

11:30am Neural Mechanisms of Speech Processing: Time Warp Invariance by Adaptive Integration Time, R Gütig and H. Sompolinsky


11:45am Lunch break (hotel checkout, and last chance to see Session III posters)


2:15pm Olfactory Processing in a Tiny Microcircuit, Rachel I. Wilson, Harvard Medical School (invited)

3:00pm Modeling Olfactory Discrimination in Drosophila, SX Luo, R Axel and LF Abbott

3:15pm High-Speed Depth-Targetable Control of Genetically Defined Neurons in Freely Moving Mammals: Technology Development and Neuropsychiatry Application, Karl Deisseroth, Stanford University (invited)

4:00pm Final remarks, Eero Simoncelli

Retrieved from "http://www.cosyne.org/c/index.php?title=Cosyne_08_Program"

This page has been accessed 17,669 times. This page was last modified 17:20, 1 March 2011.


Cosyne 15
Meeting program
Workshops
Hotels
Transportation
Abstracts
Registration
Volunteers
Mailing lists
Travel grants
Exhibitors
FAQs

Cosyne 14
Cosyne 13
Cosyne 12
Cosyne 11
Cosyne 10
Cosyne 09
Cosyne 08
Cosyne 07
Cosyne 06
Cosyne 05
Cosyne 04